Informacje

I. Programy profilaktyczne w Miejsko - Gminnej Przychodni w Świeciu:

1. Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym POCHP) - program ten jest kierowany do osób palących papierosy, które ukończyły     18 rok życia (w szczególności kobiet i mężczyzn między 40 a 65 rokiem życia) i nie miały wcześniej zdiagnozowanej Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Informacje można uzyskać w gab. zabiegowym Poradni Ogólnej (gab. nr 4 I piętro) lub pod nr tel. 52 33 24 447.

2.Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) - program jest kierowany do osób, które:

 

 • w danym roku kalendarzowym mają ukończone 35, 40, 45, 50, 55 lat,
 • dotychczas nie miały rozpoznanej Choroby Układu Krążenia,
 • są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadwaga, otyłość, nadmierny stres, zaburzenia gospodarki lipidowej, wiek, niska aktywność ruchowa),
 • w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały u innych świadczeniodawców ze świadczeń udzielanych w ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK).

 

Informacje udzielane są w gab. zabiegowym Poradni Ogólnej (gab. nr 4 I piętro) lub pod nr tel. 52 33 24 447.

3. Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - obejmuje kobiety w wieku 25 - 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat (36 miesięcy) nie miały wykonanego badania cytologicznego. Na badanie można zgłosić się do Poradni K rejestrując się na wizytę do lekarza. Informacje udzielane są w Gab. Położnej Poradni K (gab. nr 2 Parter) lub pod nr tel. 52 33 24 448.

 


 

 

II. Szczepienia ochronne

W naszej Przychodni oferujemy szczepienia obowiązkowe, zgodne z obowiązującym kalendarzem szczepień oraz szczepienia dodatkowe - zalecane.

1. Szczepienia zalecane przeciwko:

 

 • błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib, WZW B - szczepionka skojarzona 6 w 1,
 • błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib,  - szczepionka skojarzona 5 w 1,
 • pneumokokom -  szczepionka 13 walentna,
 • meningokokom,
 • ospie wietrznej,
 • WZW B,
 • grypie,
 • rotawirusowi

Istnieje możliwość zaszczepienia się szczepionkami zalecanymi zakupionymi w Punkcie Szczepień lub szczepionką własną. Informacje na temat szczepień można uzyskać w Punkcie Szczepień (gab. nr 9a I Piętro) lub pod nr tel. 52 33 11 051; 52 33 11 434 wew. 19.

 


 

III. ŚWIERZB

Świerzb - to zakaźna pasożytnicza choroba skóry. Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci w większych skupiskach np. przedszkola, szkoły, kolonie itp.oraz w mniejszym stopniu dorośli. Choroba ta charakteryzuje się wysypką i wzmożonym świądem nasilającym się podczas rozgrzania ciała. Wysypka grudkowo - pęcherzykowa najczęściej umiejscawia się w zgięciach i fałdach skórnych, okolicy pępka, pośladków i narządów płciowych. U dzieci na dłoniach i podeszwach stóp. Podczas drapania swędzącej wysypki dochodzi do wtórnego bakteryjnego zakażenia skóry.

Aby pozbyć się przykrych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza ogólnego lub dermatologa po konkretne leki i zastosować odpowiednie postępowanie tzn. :

 

 • wszystkie rzeczy osobiste tzn. bielizna, ręczniki, odzież, pościel powinna być dokładnie wyprana w temp. 60 stopni i wyprasowana w wyższej temperaturze
 • skażone kołdry, poduszki, koce należałoby wyrzucić lub wyczyścić chemicznie
 • codziennie należy przestrzegać podstawowych zasad higieny tzn. częstej kąpieli, dokładnego mycia rąk

 

Jeżeli będziemy mieli trudności z zarejestrowaniem się do lekarza lub termin wizyty będzie odległy należy udać się do apteki i zakupić preparaty bez recepty.

Dlatego zwracajmy dokładną uwagę na stan własnej skóry oraz swoich pociech.

 


 

IV. BADANIA GENETYCZNE

Drogi Pacjencie, Pacjentko!

Jeśli w Twojej rodzinie stwierdzono wielokrotne zachorowania na nowotwory złośliwe, szczególnie jeśli występowały one w młodym wieku lub obserwowane były w kolejnych pokoleniach lub w przypadku narządów parzystych nowotwory rozwijały się obustronnie, możecie poddać się badaniom genetycznym w kierunku nosicielstwa mutacji genetycznych.

Szersze informacje znajdziesz na stronie: www.genetykatorun.pl


V. Afrykański Pomór Świń

 

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

W związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie ASF. Główny Inspektor Sanitarny informuje, że choroba ta nie zagraża życiu ludzi oraz nie wywołuje negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcó Polski.

W zakresie postępowania człowieka w przypadku zetknięcia się z padłymi zwierzętami w celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na inne zwierzęta, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie:

 • nie dotykać padłych zwierząt,
 • nie pozwolić naszym domowym zwierzętom na kontakt z padliną,
 • powiadomić najbliższego lekarza weterynarii o znalezieniu padłego zwierzęcia,
 • w przypadku kontaktu z padłym zwierzęciem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
 • osoby postronne (zwłaszcza po kontakcie z padłym zwierzęciem) nie powinny odwiedzać farm hodowlanych - należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.
Więcej informacji na stronach:
Inspekcjii Weterynaryjnej:                     www.wetgiw.gov.pl
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:     www.minrol.gov.pl

 

Wypełnij wszystie pola oznaczone "!". Rejestracja może odbywać się na trzy dni do przodu od daty zgłoszenia. Konieczne jest telefoniczne potwierdzenie rejestracji.
 
 
 
 
 
 
 

Maszpozostało znaków.
 

Wpisz kod ochronny:
...

 

articles

Miejsko – Gminna Przychodnia w Świeciu
ul. Wojska Polskiego 80
86 – 100 Świecie
www.mgpswiecie.pl